pośrednik nieruchomości

Na czym polega praca pośrednika nieruchomości? Fakty i mity

Najczęściej w przeglądarce internetowej pojawia się ogłoszenie o pracy pośrednika w Warszawie. Wydaje się, że nie łatwo jest znaleźć pośrednika, który ma doświadczenie i potrafi odnaleźć się na rynku nieruchomości. Do niego należy bardzo ważne zadanie, które polega na nabywaniu czy zbywaniu nieruchomości w sposób szybki i skuteczny, osiągając przy tym satysfakcjonującą cenę. Kim jest pośrednik? Za co odpowiada? Jak znaleźć odpowiedniego pośrednika? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Spis Treści

[spis_tresci]

Czym zajmuje się pośrednik nieruchomości?

Bardzo często zdarza się, że ludzie nie do końca zdają sobie sprawę z tego, kim jest pośrednik i co tak naprawdę należy do jego zadań. Nie do końca wiemy także, czy korzystając z jego usług, dajemy mu całkowitą władzę, jeśli chodzi o nasza nieruchomość, czy też mamy coś w tej kwestii do powiedzenia. Czy pośrednik zajmuje się skupem nieruchomości? Czy tylko je sprzedaje?

Pośrednik nieruchomości – kto to?

Obecnie coraz częściej sprzedający nieruchomości decydują się na skorzystanie z usług agencji nieruchomości. Najczęściej ci, którzy mieszkają w wielkich miastach jak na przykład Warszawa, gdzie nieruchomości na wynajem czy sprzedaż jest naprawdę bardzo wiele. Dzięki pośrednikom jesteśmy w stanie nie tylko zrzucić z siebie ciężar związany z procesem sprzedaży, ale również daje nam to gwarancję szybkiego sfinalizowania.

Pośrednik ma za zadanie skojarzyć sprzedawcę z kupującym, jednocześnie wspierając przy tym obie strony. Zazwyczaj działa on w imieniu bura nieruchomości, dla którego pracuje.

Pośrednik nieruchomości Warszawa – jak to działa?

Aby znaleźć odpowiedniego pośrednika, powinniśmy przede wszystkim znaleźć z nim nić porozumienia. Nie zależnie od tego, czy jest to biuro nieruchomości w małym miasteczku, czy że w ogromnej Warszawie, powinien on sprawić, ze sprzedający czuje się przy nim komfortowo i zaufa mu. Dzięki temu współpraca na pewno będzie układała się bardzo dobrze, co jest niezmiernie ważne. Profesjonalny pośrednik potrafi przeprowadzić rozmowę z klientem w taki sposób, by poczuć i zrozumieć jego potrzeby. O co zatem powinien nas zapytać podczas pierwszej rozmowy?

 • Czy zależy nam na czasie podczas sprzedaży naszej nieruchomości
 • Czy zależy nam na bezpłatnej wycenie nieruchomości
 • Na czym najbardziej mu zależy, na szybkiej sprzedaży czy wysokiej gotówce
 • Jaka cena za nasza nieruchomość będzie dla nas satysfakcjonująca

Warszawa jest bardzo dużym miastem, a co za tym idzie sprzedaż nieruchomości może potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Oczywiście, aby sprzedaż mieszkania przebiegła możliwie jak najszybciej, konieczne jest znalezienie kupca, który chce nabyć lokal za gotówkę. Niestety w przypadku kredytobiorcy, czas sprzedaży może się znacznie wydłużyć.

Jeśli natomiast sprzedającemu zależy na wysokiej kwocie za nieruchomość, to niestety musi się on uzbroić w cierpliwość. Na nasze szczęście, jeśli decydujemy się na współpracę z pośrednikiem, możemy liczyć również na porady z jego strony, dotyczące całego procesu sprzedaży.

Dodatkową zaletą korzystania z agencji jest nie tylko przygotowanie atrakcyjnej oferty ogłoszeniowej, ale również przygotowanie nieruchomości do sprzedaży. Niezależnie od tego, czy jest to małe miasteczko, czy wielka Warszawa to cały proces dotyczący współpracy jest identyczny. Skuteczni pośrednicy zrobią wszystko, by osiągnąć założony cel.

Oczywiste jest, ze z usług pośrednika korzystają również ludzie, którzy chcą kupić nieruchomość. W tym przypadku jego rola polega na znalezieniu dla niego jak największej ilości nieruchomości, które odpowiadają jego kryteriom. Dzięki jego zaangażowaniu najszybciej jak to możliwe skojarzone zostają obie strony.

Za co odpowiada pośrednik nieruchomości?

Zarówno sam pośrednik, jak i agencja nieruchomości odpowiadają za wszystkie ustalenia między nimi a klientami. Bardzo ważna jest umowa, którą podpisujemy z biurem, ponieważ to od niej zależy, w jaki sposób będzie wyglądała nasza współpraca. Odpowiada on nie tylko za promowanie mieszkania na sprzedaż, ale przede wszystkim zajmuje się jego prezentacją i spotkaniami z klientami. Możemy liczyć także na jego porady prawne oraz pomoc podczas cały proces sprzedaży. Współpraca sprzedającego, kupującego i pośrednika można podzielić na kilka etapów:

 • Podpisanie umowy pośrednictwa
 • Ocena nieruchomości
 • Wycena nieruchomości
 • Prezentacja mieszkania zainteresowanym klientom
 • Przeprowadzanie negocjacji
 • Doprowadzenie do podpisania umowy
 • Wydanie lokalu

Co agent nieruchomości powinien wiedzieć?

Każdy profesjonalny pośrednik nieruchomości powinien również:

 • Interesować się procesem związanym ze sprzedażą mieszkania
 • Znać strony prawne
 • Potrafić konstruować ogłoszenia, by przyciągały jak największą ilość klientów
 • Dopilnować formalności

Bardzo ważne jest, by pośrednik zajmujący się nieruchomościami, był w stanie nawiązać jak najlepszy kontakt z klientem. Eksperci uważają, że jest to najważniejszy element podczas wykonywania tego zawodu.

Pośrednik nieruchomości — czy warto skorzystać z jego usług

Obecnie wiele osób decyduje się na współprace z agencją nieruchomości, jednak nadal spotykamy tych, którzy nie są do tego do końca przekonani. Najczęściej wymienia się prowizję, która według osób, które nie posiadają na ten temat informacji, uważają, że jest ona bardzo wysoka. Być może jest to wada, jednak ilość zalet ją przyćmiewa i sprawia, że staje się ona nieistotna.

Przede wszystkim agenci nieruchomości posiadają wiedzę, na którą mogą liczyć klienci, nie tylko dotyczącą promocji i przygotowania mieszkania, ale również formalności i negocjacji. Bardzo ważne jest jednak, że współpracują z radcami, prawnikami i notariuszami, na których możemy liczyć.

Najważniejsze jest to, że pośrednik nie jest związany z naszą nieruchomością emocjonalnie, co pozwala spojrzeć mu na nie z boku. Dzięki temu negocjacje są dużo łatwiejsze. Podczas rozmowy i sprzedaży korzystają z wielu elementów swojej pracy takich jak: techniki handlowe.

Do najważniejszych zalet współpracy z pośrednikiem należą:

 • Znajomość rynku nieruchomości
 • Przygotowanie oferty sprzedaży
 • Zaangażowanie pośrednika
 • Pomoc w formalnościach i kwestiach prawnych
 • Pomoc w negocjacjach

Jeśli natomiast chodzi o WADY, to są to:

 • Prowizja
 • Mały wpływ klienta na treść
 • Podczas podpisania umowy otwartej, istnieje ryzyko, że pośrednik nie będzie zaangażowany, tak jak tego oczekujemy
 • W umowie mogą pojawić się niekorzystne zapisy

Pośrednik nieruchomości – fakty i mity

Niestety zawód pośrednika jest owiany wieloma mitami, które są często niekorzystne. Wiele osób uważa, że ich praca polega na oprowadzaniu klientów po nieruchomości, nic bardziej mylnego. Starają się oni na każdym etapie związanym z procesem sprzedaży, angażując się przy tym na 100%. Ich praca polega na wielu dodatkowych elementach znanych tylko „od kuchni”.

Sztuczki pośredników nieruchomości

Niestety rynek nieruchomości jest naprawdę duży i konieczna jest jego znajomość, jeśli chcemy pracować jako pośrednik nieruchomości. Nie prawdą jest również, że stosują oni swoje sztuczki, tylko po to, by pozyskać klientów. Często zdarza się, że obiecują oni zainteresowanym wynegocjowanie niższej ceny, nie zawsze natomiast jest to możliwe. Warto jest więc przed wyborem pośrednika zapoznać się z jego ścieżką kariery i z opiniami innych klientów, którzy korzystali z jego usług.

Jeśli pośrednik składa obietnice kupującemu, zwłaszcza taką, której nie koniecznie może dotrzymać, to oznacza to, że nie jest on tym, kogo szukam. Koniecznie przemyślmy swoją decyzję.

Biuro nieruchomości – jak oszukuje pośrednik?

Przyjęło się, ze wielu pośredników najzwyczajniej kłamie, wszystko po to, by zdobyć klienta. Niestety najczęściej jest to nasza wina, ponieważ nie czytamy szczegółowo umów, które podpisujemy, zwłaszcza drobnego druku.

W zawieranych umowach znajdują się klauzule, które niestety nie są zgodne z przepisami, a co gorsza są bardzo niekorzystne dla klienta. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że mamy całkowite i niezmienne prawo do naszej nieruchomości oraz do decydowania o niej. Jeśli więc uda nam się znaleźć kupca poza agencją, na własną rękę, nie mamy obowiązku zapłacenia kary. Jest to najzwyczajniej niezgodne z prawem.

Czy pośrednik nieruchomości może brać prowizję od obu stron?

Gdy decydujemy się na współpracę z pośrednikiem, zaczynamy zastanawiać się, czy może on oczekiwać prowizji zarówno od kupującego, jak i sprzedającego. Być może jest to zaskakujące, jednak jak najbardziej możliwe. Co ważniejsze, zgodne z przepisami.

Najczęściej jednak całość prowizji wymagana jest wyłącznie od jednej ze stron, od tej która podpisała umowę z pośrednikiem i która go zatrudniła. Można to również traktować jako zaletę, ponieważ osoby, które zapoznają się z ogłoszeniem pośrednika, nie martwią się, że będą musieli ponieść dodatkowe koszty.

Pośrednik nieruchomości Warszawa – co zrobić, gdy agent nie wywiązuje się z umowy?

Niestety, zdarza się, że pośrednicy nie wywiązują się z podpisanej umowy. Najczęściej wymienianymi są: brak zaangażowania w promocję mieszkania, nie prezentuje nieruchomości zainteresowanym, nie można się do niego dodzwonić. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Przede wszystkim rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym! Jest to bardzo dobry powód, aby ją rozwiązać, nie ponosząc przy tym żadnych kar umownych.

Najbezpieczniej będzie podpisać z biurem umowę na wyłączność, ponieważ daje nam ona większą gwarancję na to, że pośrednik dotrzyma warunków umowy i zaangażuje się w sprzedaż naszej nieruchomości.

Bardzo często zdarza się, że podczas rozwiązywania umowy jesteśmy zmuszeni ponieść kary umowne. Według zapisów, które znajdują się w umowie, mogą być to koszty, które do tej pory poniósł pośrednik, wypłata części prowizji lub koszty promocji.

Istnieje również możliwość wygaśnięcia umowy, ponieważ zazwyczaj są one zawierane na czas określony. Jeśli jednak tak się nie stanie, bo umowa podpisana jest na czas nieokreślony, możemy ją wypowiedzieć.

Pośrednik nieruchomości – czy potrzebna jest licencja?

Zazwyczaj szukając profesjonalnego pośrednika, zwracamy uwagę na to, czy posiada on licencję. Powinniśmy jednak wiedzieć, że nie jest ona obecnie wymagana. Czy możemy więc sprawdzić wybranego pośrednika? W jaki sposób to zrobić?

 • Weryfikacja pośrednika poprzez opinie klientów
 • Wyszukanie informacji na portalach specjalistycznych
 • Zapytać o opinie rodzinę i znajomych
 • Sprawdzenie, jakie ma doświadczenie

Najważniejsze jest spotkanie z pośrednikiem w cztery oczy, poznanie go i osobiste sprawdzenie, w jaki sposób podchodzi do rozmowy z nami.

Jak zostać pośrednikiem nieruchomości?

Takie miasta jak Warszawa posiadają ogromną liczbę wszelkich nieruchomości na sprzedaż i wynajem. Te dane sprawiają, że opcja zostania pośrednikiem staje się naprawdę kusząca i wiele osób z niej korzysta.

Obecnie pośrednicy niemuszą posiadać licencji, co znacznie ułatwia, pozostanie pośrednikiem. Tym bardziej że niema konieczności posiadania również specjalnego wykształcenia czy doświadczenia.

Agent nieruchomości – jak wygląda praca?

W biurach nieruchomości w Warszawie pracuje wielu pośredników, którzy pracują na wyłączność lub na podstawie umowy otwartej, zależnie co zdecyduje klient. Jeśli chodzi o pracę agenta, to musi on:

 • Pozyskiwać klientów
 • Przygotować ofertę
 • Promować ogłoszenie
 • Obsługiwać telefonicznie klientów
 • Prezentować nieruchomości
 • Negocjować warunki

Każdy, kto chce zostać pośrednikiem, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to tylko praca biurowa, a co gorsza godziny pracy są nieregularne. Klienci najczęściej chcą oglądać nieruchomości w godzinach wieczornych, a agent musi się do nich dostosować. Decyzję, czy zostać pośrednikiem nieruchomości, powinno podejmować się świadomie. Wszelkich informacji  na temat sprzedaży nieruchomości można zaczerpnąć z naszego bloga.