firma-dla-niruchomosci

Firma skupująca nieruchomości - kiedy warto skorzystać?

Spis Treści

[spis_tresci]

Skup jest to prywatny przedsiębiorca lub firma, która zajmuje się sprawnym i szybkim kupowaniem nieruchomości za gotówkę. Sprzedaż działki, domu lub mieszkania wymaga dużego zaangażowania właściciela w cały proces. Osoba zajmująca się sprzedażą musi poświęcić dużo czasu i energii. Do obowiązków właściciela będzie należało przygotowanie oferty, utrzymywanie kontaktu z potencjalnymi kupcami oraz oprowadzanie zainteresowanych osób po nieruchomości. Niestety duże zaangażowanie nie zawsze skutkuje sukcesem. W obecnych czasach ludzie są bardziej ostrożni, jeśli chodzi o inwestycje. Osoba planująca sprzedaż danego dobra musi być zaznajomiona z rynkiem nieruchomości oraz mieć wiedze z zakresu pewnych kwestii prawnych. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług biur nieruchomości, które zajmują się całym procesem. Jednak należy pamiętać, że korzystając z oferty biura doliczona zostanie prowizja i czas potrzebny na znalezienie kupców. Rozwiązanie to nie sprawdzi się dla osób którym zależy na szybkiej i sprawnej sprzedaży. Skup wykupuje nieruchomości szybko i za gotówkę. Ze względu na skrócony czas działania firmy oferują niższą kwotę sprzedaży, jest to najczęściej około 80% ceny rynkowej w przypadku nieruchomości, która nie ma żadnych niedociągnięć prawnych. Oprócz tego skupy oferują również kupno udziałów w nieruchomościach oraz zakup mieszkań i domów ze skomplikowanymi sytuacjami prawnymi np. z lokatorem.

Przed sprzedażą nieruchomości warto zorientować się czy nasze mieszkanie ma długi. Sprawdź Jak sprawdzić czy nieruchomość jest zadłużona

Kiedy warto skorzystać ze skupu nieruchomości

firma-skorzystaj

 

Skup nieruchomości jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują szybko zdobyć finanse, a nie mają czasu nadzorować całego procesu sprzedaży. Skup wykupuje nieruchomość za gotówkę dzięki czemu klient ma szybki dostęp do potrzebnych finansów. Taka sprzedaż sprawdzi się również dla osób, które nie mieszkają w tej samej miejscowości co dana nieruchomość. Niektóre skupy proponują wycenę tylko i wyłącznie na podstawie wywiadu przeprowadzonego z właścicielem oraz zdjęć nieruchomości. Jest to znaczne ułatwienie dla potencjalnego sprzedawcy. Warto jest rozważyć współprace ze skupem nieruchomości, gdy posiadamy dom lub mieszkanie z lokatorem, z którym nie możemy dojść do porozumienia. Poprzez sprzedaż w skupie możemy w szybki i prosty sposób pozbyć się problemu. Wtedy dana firma będzie zajmowała się dojściem do porozumienia z mieszkańcem. Trudno jest znaleźć kupców, którzy będą zainteresowani inwestowaniem w udziały w nieruchomościach. Jeśli jesteśmy w posiadaniu udziałów, ale nie możemy dojść do porozumienia z pozostałymi właścicielami możemy zwrócić się z ofertą do skupu. Wtedy my otrzymujemy gotówkę, a skup zajmuje się dojściem do porozumienia z pozostałymi udziałowcami.

Proces sprzedaży nieruchomości

Proces sprzedaży nieruchomości do skupu jest bardzo prosty, a nawet prostszy niż sprzedaż osobie prywatnej. Firma przez cały proces służy pomocą np. przy kompletowaniu odpowiednich dokumentów. Gdy jesteśmy porozumień ze skupem co do ceny sprzedaży, musimy przygotować odpowiednie pisma. Następnie umawiany jest notariusz, gdzie podpisujemy umowę sprzedaży. Właściciel nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów np. za notariusza. W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań lub wątpliwości firma służy pomocą. Cały proces przebiega bardzo sprawnie, a sprzedawca nie musi się o nic martwić.

Wycena mieszkania to ważny proces w sprzedaży nieruchomości. Zobacz Jak poprawnie wycenić mieszkanie.

Domy lub mieszkania z lokatorem

Sprzedaż nieruchomości z lokatorem na rynku wtórnym jest możliwa jednak zdarza się bardzo rzadko. W obecnych czasach mało prywatnych osób decyduje się na takie ryzyko. Mimo że ceny mieszkań i domów z lokatorami są niższe, wcale nie cieszą się większym zainteresowaniem. Jest to spowodowane tym, że prawo w większym stopniu stoi po stronie lokatora niż właściciela nieruchomości. Nawet niska cena mieszkań nie zachęca kupców do podjęcia takiego ryzyka. Skupy nieruchomości mają wiedze i środki, aby zajmować się skomplikowanymi sytuacjami prawnymi. Można więc u nich łatwo i szybko sprzedać mieszkanie lub dom z lokatorem. Kwoty sprzedaży nieruchomości z lokatorem wahają się w granicach 50% wartości rynkowej, ale wszystko zależy od danej firmy. Nie jest to wysoka cena sprzedaży, ale właściciel pozbywa się problemu a firma będzie musiała przechodzić skomplikowane procedury prawne. Zazwyczaj początkowo skup próbuje dojść do porozumienia z lokatorem, znaleźć wspólne rozwiązanie problemu które byłby korzystne dla obu stron. Dopiero gdy mediacje nie przynoszą skutku, sprawa trafia do sądu i prowadzone jest dalsze postępowanie.

lokator-w-mieszkaniu

Udziały w nieruchomości

Pewne skupy zajmują się również kupnem udziałów w nieruchomościach. Jest to dobre rozwiązanie, dla osób które mają udziały w jakiejś nieruchomości, ale nie do końca wiedza co mogą z takimi udziałami zrobić, lub nie potrafią dojść do porozumienia z pozostałymi udziałowcami. Zdarza się to często, gdy dana osoba nabywa spadek. Przykładowo, gdy nabywamy udziały w nieruchomości na drodze spadkowej (musi być przeprowadzone postępowanie spadkowe) ale nie potrafimy dojść do porozumienia z pozostałymi udziałowcami co do dalszych losów nieruchomości, możemy w łatwy sposób sprzedać udziały w skupie. Będzie to oczywiście kwota niższa od tej rynkowej, ale my pozbywamy się udziałów w nieruchomości, z której i tak nie czerpaliśmy zysków. Często zdarza się, że udziałowcy przez długi okres czasu nie parafią dojść do porozumienia, co skutkuje tym, że dane domy i mieszkania stoją latami puste a z czasem zaczynają tracić na wartości. W takim wypadku należy zastanowić się czy lepszym rozwiązaniem nie jest sprzedaż udziałów i pozyskanie gotówki. Po sprzedaży udziałów to firma zajmuje się rozmowami z pozostałymi właścicielami i rozwiązaniem całej sytuacji.

Zobacz więcej o Sprzedaży udziałów nieruchomości.

Nieruchomość ze służebnością, dożywociem

Osoba, która posiada nieruchomość obciążoną umową dożywocia może dokonać sprzedaży i nie potrzebuje do tego zgody dożywotnika. Jednak sprzedaż takiej nieruchomości jest bardzo trudna i czasochłonna a fakt, że jest to nieruchomość z trudną sytuacją prawną może dodatkowo obniżać jej wartość. Jest to ryzyko, na które nie każdy kupiec jest gotowy. Najprostszy sposób sprzedaży takiej nieruchomości to zgłoszenie oferty do skupu. Jeśli kupiec jak i sprzedawca zgadzają się w kwestii ceny cała procedura wygląda równie szybko i sprawnie jak inne.

Trudna sytuacja w rodzinie nie pozwala Ci sprzedać nieruchomości? Sprawdź Jak sprzedać mieszkanie po rozwodzie.

Zalety i wady skupu nieruchomości

Widać wiele plusów w korzystaniu ze skupów nieruchomości. Jest to szybka sprzedaż, dobre rozwiązanie przy nieruchomościach ze skomplikowanym sytuacjami prawnymi. Sprzedawca natychmiast otrzymuje gotówkę oraz nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. Firma pomaga przy kompletowaniu dokumentów oraz służy pomocą prawną.  Jedyna wadą jest fakt, że sprzedawca otrzyma niższą kwotę za nieruchomość w skupie niż na rynku. Należy zastanowić się czy mamy czas i odpowiednie środki, aby pozwolić sobie na dłuższy proces sprzedaży. Wystawiając dom lub mieszkanie w biurze nieruchomości po odjęciu prowizji firmy również otrzymamy niższą kwotę za daną nieruchomość a dodatkowo musimy wliczyć czas na znalezienie klienta. Właściciel nieruchomości musi zastanowić się czy zamierza zajmować się długim procesem sprzedaży, czy woli sprzedać nieruchomość szybko bez zbędnych formalności.

Poznaj opinię tysięcy zadowolonych klientów!