wartość mieszkania

Wartość Mieszkania

Spis Treści

[spis_tresci]

Gdy kupujemy lub sprzedajemy mieszkanie najistotniejszą rolę odgrywa cena nieruchomości. Zaczynamy zastanawiać się za jaką kwotę powinniśmy sprzedać daną parcele, lub czy oferta zakupu wybranego mieszkania jest dla nas korzystna. W takich momentach dobrze jest zbadać rynek nieruchomości i zorientować się w cenach. Niestety analiza wartości mieszkań nie należy do najłatwiejszych zadań, ponieważ lokale zbliżone do siebie metrażem i pozornie podobne mogą mieć zupełnie różne ceny. Na wartość mieszkania wpływa bardzo wiele czynników od lokalizacji danej nieruchomości, po stan prawny lokalu. Dlatego dla osoby która nie zajmuje się nieruchomościami na co dzień, wycena mieszkania może być ciężka i nie zawsze trafiona.

analiza wartości

Lokalizacja

Najważniejszym czynnikiem na który zwracamy uwagę przy zakupie mieszkania jest lokalizacja i to ona w istotnym stopniu wpływa na wartość nieruchomości. Mieszkanie zawsze możemy wyremontować, jeśli przestanie nam się podobać wystrój, lub układ pomieszczeń. Natomiast lokalizacji danej nieruchomości nie zmienimy, dlatego umiejscowienie lokalu tak mocno wpływa na wartość nieruchomości. Ceny mieszkań o podobnym standardzie mogą kolosalnie różnić się między sobą, w zależności od tego w jakich rejonach miasta są położone. Ludzie bardzo cenią sobie komfort, jeśli dany lokal znajduje się blisko sklepów, przystanków autobusowych, przedszkoli, szkół, czy parków jest on automatycznie bardziej atrakcyjny dla potencjalnego kupca. Jeśli okolica jest dodatkowo cicha i spokojna, na pewno zainteresuje rodziny z dziećmi. Oprócz tego równie ważne jest piętro na którym znajduje się mieszkanie. Najbardziej pożądane mieszkania znajdują się na pierwszym lub drugim piętrze. Mieszkając na parterze istnieje większe ryzyko włamania. Dla potencjalnego włamywacza na pewno łatwiej jest się dostać do lokalu na parterze niż na przykład na drugim piętrze. Dodatkowo potencjalnych kupców w nieruchomościach na parterze zniechęca ograniczona prywatność, okna położone są niżej przez co wnętrze mieszkania jest bardziej widoczne dla przechodniów. Z kolei mieszkania na ostatnim piętrze szybko nagrzewają się w trakcie upałów, oraz w przypadku uszkodzenia dachu istnieje możliwość zalania nieruchomości. Dlatego to właśnie mieszkania na pierwszym i drugim piętrze cieszą się największą popularnością.

Umów się już dziś na bezpłatną wycenę Twojej nieruchomości!

Cechy nieruchomości

Równie istotne w wycenie nieruchomości są cechy użytkowe mieszkania. Ważny jest rok budowy nieruchomości, jego stan techniczny, metraż, ilość pokoi i rozkład pomieszczeń. Musimy dokładnie przeanalizować wszystkie dane, oraz zadecydować czy dana cecha nieruchomości działa na korzyść mieszkania czy wręcz przeciwnie. Na zwiększenie wartości nieruchomości na pewno będzie działać dobry stan techniczny budynku. Oprócz stanu technicznego lokalu ważny jest stan prawny, to czy mieszkanie posiada hipotekę, czy jest zadłużone oraz bardzo ważne czy mieszkanie posiada księgę wieczystą. Księga wieczysta jest to najistotniejszy dokument, który informuje o stanie prawnym danej nieruchomości. Zazwyczaj mieszkania które posiadają ten dokument są droższe. Na wartość nieruchomości w znaczącym stopniu wpływają trwałe wady danego mieszkania, których nie da się zlikwidować np. gdy nie ma możliwości przesunięcia ściany, skosy które zmniejszają powierzchnię pokoju, nieustawne pokoje. Skoro zadbany budynek wpływa na zwiększenie wartości nieruchomości, oczywistym jest że jeśli elewacja nie jest zadbana a stan techniczny budynku jest do remontu automatycznie wpłynie to na zmniejszenie ceny lokalu.

Cena mieszkania zależy od wystroju wnętrza i lokalizacji budynku. Więcej informacji Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży.

Wartość rynkowa nieruchomości

Jest to przybliżona suma jaką w dniu wyceny można otrzymać za mieszkanie na wolnym rynku. Wykluczane są okoliczności gdy właściciel z jakiegoś powodu musi szybko sprzedać nieruchomość i jest skłonny do zmniejszenia ceny. Pojęcie wartość rynkowa pojawia się często w sprawach sądowych gdy potrzebne jest precyzyjne fachowe i bezstronne wycenienie danego dobra.

Potrzebujesz pomocy w wycenie Twojego mieszkania? Sprawdź Jak wycenić nieruchomość i dlaczego jest to najważniejsze podczas sprzedaży mieszkania.

cena niruchomosci

Obliczanie wartości rynkowej nieruchomości

Jeśli chcemy obliczyć wartość nieruchomości w pierwszej kolejności musimy zapoznać się z cenami na rynku, czyli w jakich kwotach sprzedawane są mieszkania o podobnym standardzie, metrażu, układzie pomieszczeń i w tej samej okolicy. Informacje te znajdziemy na stronach internetowych gdzie znajdują się ogłoszenia ofert sprzedaży mieszkań. Przedstawionych cen nieruchomości nie można interpretować dosłownie, nie zawsze cena za którą jest wystawione dane mieszkanie oznacza, że za tyle zostanie sprzedane. Właściciele często zawyżają wartość nieruchomości o kilka procent aby mieć otwarte pole do negocjacji i możliwość do ewentualnego zejścia z ceny. Tak samo działa to w różnych ogłoszeniach wystawianych przez biura nieruchomości, pełnomocnicy pobierają prowizje od sprzedaży, dlatego początkowo zawsze próbują sprzedać nieruchomość po nieco zawyżonej cenie. Jeśli mimo zdobytych informacji, dalej mamy problemy z precyzyjnym określeniem wartości nieruchomości możemy skorzystać z pomocy stron internetowych gdzie oferowana jest wycena mieszkań. Należy jedynie wypełnić ankietę i odpowiedzieć na kilka pytań odnośnie lokalu a profesjonaliści po dokładnej analizie podadzą nam wartość rynkową nieruchomości.

Warto zainteresować się Ile kosztuje sprzedaż mieszkania

Wycena rzeczoznawcy nieruchomości

Rzeczoznawca nieruchomości jest to wykwalifikowana osoba, która zajmuje się wartościowaniem danej nieruchomości. Musi posiadać odpowiednie uprawnienia zawodowe które są nadawane według zasad ustawy o gospodarce nieruchomościami, oraz musi być wpisany do Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych. W większość przypadków, gdy sprzedajemy lub nabywamy nieruchomość sami możemy określić cenę nieruchomości. Istnieją jednak sytuacje gdy wycena mieszkania musi zostać przeprowadzona przez profesjonalistę. Wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę najczęściej jest wymagana przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, zawieraniu umowy o ubezpieczenie mieszkania lub przy różnego rodzaju sprawach sądowych. Z usług rzeczoznawcy możemy także skorzystać przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości aby mieć pewność że podana kwota jest prawidłowa. Zleceniodawca otrzymuje operat szacunkowy jest to dokument który uściśla wartość nieruchomości, znajduje się w nim dokładny opis każdego elementu lokalu który ma wpływ na wartość, rzeczoznawca argumentuje i przedstawia na jakiej podstawie wycenił nieruchomość na tę konkretną kwotę. Jeśli chodzi o wydatek związany z taką usługą w przypadku mieszkania ceny wahają się w okolicach od 300 zł do 1000 zł.

Zastanawiasz się gdzie sprzedać mieszkanie z problemami finansowymi? Skorzystaj z poradnika Czy warto skorzystać z usług skupu nieruchomości.