54632793_s

Czym jest udział w nieruchomości?

Przede wszystkim na początek należy ustalić czym jest współwłasność. Jest to własność jednej rzeczy, która należy do kilku właścicieli. Występuje ona w dwóch formach:

 • Łącznej – współwłaściciel w formie łącznej nie może sam rozporządzać prawem do nieruchomości. W takiej sytuacji nie ma on możliwości sprzedaży udziałów bez zgody współwłaściciela.
 • Ułamkowej –współwłaściciel w formie ułamkowej czerpie zyski z wynajmu i dzierżawy nieruchomości, a dodatkowo ma on prawo dysponować swoimi udziałami bez zgody pozostałych współwłaścicieli

Spis Treści

[spis_tresci]

Czy jest możliwa sprzedaż udziału w nieruchomości bez zgody współwłaściciela?

W sytuacji, gdy nieruchomość jest elementy majątku to każdy dziedziczący ją otrzymuje jej odrębną tak zwaną ułamkową część i może zarządzać nią bez porozumienia z pozostałymi współwłaścicielami. Dzięki temu sprzedaż udziału w nieruchomości bez zgody współwłaściciela jest możliwa. Nie musi on również informować pozostałych o swoich planach, chyba że jest to grunt rolny lub mieszkanie spółdzielcze. W takiej sytuacji nieruchomość obejmuje prawo pierwokupu i to właśnie pozostali udziałowcy muszą zdecydować, czy są zainteresowani odkupieniem naszych udziałów czy też nie.

 

sprzedaż udziału bez zgody

 

Masz mieszkanie i nie wiesz jak odpowiednio je przygotować aby było atrakcyjna dla twoich klientów? Sprawdź Jak urządzić mieszkanie na sprzedaż.

Dlaczego warto sprzedać udział w nieruchomości?

Jeśli na skutek różnych zdarzeń losowych stajemy się udziałowcami w nieruchomości to nie zawsze oznacza to, że nie wiążą się z tym kłopoty. Bardzo często zdarza się, że nie jesteśmy w stanie porozumieć się z pozostałymi współwłaścicielami, którzy nie chcą jej sprzedać, nie chcą odkupić od nas naszych udziałów, a wspólne korzystanie z niej jest niemożliwe. Problemem może okazać się zwykły wynajem lub dzierżawa, a co za tym idzie dzielenie się zyskami z bliskimi. Należy również pamiętać o kosztach eksploatacyjnych, kosztach utrzymania oraz opłacaniu podatków, wszystkie te koszty powinny zostać pokryte w równej części przez pozostałych współwłaścicieli.

Najczęściej takie sytuacje potęgują konflikty, dlatego też sprzedaż udziału w nieruchomości wydaje się jedynym, najrozsądniejszym rozwiązaniem. Należy jednak wiedzieć, że nie jest to proste przedsięwzięcie. Samo znalezienie nabywcy, który będzie zainteresowany tego rodzaje zakupem, często graniczy z cudem i może potrwać nawet kilka lat.

Skorzystanie z usług doświadczonej agencji zajmującej się skupem udziałów w nieruchomości na terenie całego kraju zagwarantuje nam, że proces sprzedaży odbędzie się w tempie ekspresowym, wycena będzie uczciwa, a wszystko odbędzie się zgodnie z prawem. Dodatkowo gotówka do ręki lub na konto wypłacana jest natychmiastowo, po podpisaniu aktu notarialnego u notariusza. Wszystko odbywa się sprawnie i legalnie, a sprzedający nie tylko zyskuje dodatkowe pieniądze, ale przede wszystkim spokój.

Twoje mieszkanie jest zadłużone i grozi ci interwencja komornika? Sprawdź Jak sprzedać mieszkania z komornikiem.

Blaski i cienie wspólnego zarządzania nieruchomością

Wspólne zarządzanie nieruchomością nie jest tak proste, jakby się mogło wydawać. Istnieje kilka zalet i wad takiej sytuacji prawnej.

Wady:

 • Każdy ze współwłaścicieli zmuszony jest podpisywać proste dokumenty, nawet te mało znaczące
 • Każdy współwłaściciel ma możliwość decydowania o wszystkich sprawach związanych z nieruchomością
 • Często zdarza się jednak, że któryś ze spadkobierców nie wywiązuje się ze swoich obowiązków finansowych i jesteśmy zmuszeni pokryć je osobiście
 • Większość banków nie udziela kredytów hipotecznych na mieszkanie, którego jesteśmy jedynie współwłaścicielem
 • Nie mamy możliwości wynajęcie lub dzierżawy nieruchomości bez zgody współwłaścicieli

Zalety:

 • Każdy ze współwłaścicieli jest zobowiązany do opłacania podatku, czynszu czy ubezpieczenia w równych częściach.
 • Jeśli dojdzie do zalania mieszkania lub pożaru to oczywiście każdy ze spadkobierców ma obowiązek odpowiedzieć za naprawy szkody, niezależnie od tego w jakim stanie się ono znajduje jak dużego wkładu finansowego wymaga.

Kłopotliwy spadek. Jak sprzedać udziały w nieruchomości?

wspólne zarządzanie

 

Najczęściej zdarza się, że stajemy się właścicielami udziałów na skutek przyjęcia spadku. W sytuacji, gdy nie możemy dojść do porozumienia z pozostałymi spadkobiercami w żadnej kwestii to nie pozostaje nam nic innego jak sprzedaż.

Możemy sprzedać udziały w nieruchomości bez zgody pozostałych współwłaścicieli oraz bez konieczności informowania ich o tym. Wyjątkiem są nieruchomości rolne oraz spółdzielcze, ponieważ w takiej sytuacji współwłaścicielowi przysługuje prawo pierwokupu, z którego może skorzystać. Jeśli jednak z niego zrezygnuje to w tej sytuacji mamy możliwość wyboru potencjalnego nabywcy naszych udziałów.

Sprzedaż udziału w nieruchomości na własną rękę jest bardzo czasochłonnym procesem i może potrwać nawet kilka lat, ponieważ chętnych do kupna udział w mieszkaniu na rynku jest naprawdę niewielu. Jeśli więc zależy nam na czasie to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z agencji zajmującej się skupem udziału w nieruchomościach. Wybierając profesjonalną firmę jesteśmy pewni, że dzięki doświadczonym pracownikom sprzedaż przebiegnie ekspresowo, uczciwie i zgodnie z prawem. Otrzymamy pomoc na każdym etapie sprzedaży, odpowiedzą oni wyczerpująco na wszystkie nasze pytania i rozwieją nasze wątpliwości, a wypłata gotówki odbędzie się natychmiastowa po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży.

Jeśli chodzi o dokumenty, które są wymagane podczas sprzedaży udziałów nieruchomości to jest to przede wszystkim akt notarialny. Jeśli okaże się w trakcie, że są wymagane inne dokumenty to agencja cię o tym poinformuje i udzieli wszelkich wskazówek: jak i gdzie je uzyskać.

Jak wycenić udział w nieruchomości?

Wycena udziałów w nieruchomości na własną rękę bardzo często jest skomplikowana, zwłaszcza jeśli nie posiadamy doświadczenia w tego rodzaju sprawach. Najprawdopodobniej podczas szukania nabywcy, po kilku miesiącach ogarnie nas frustracja i zaniżymy wartość rynkową mieszkania lub domu co skutkuje tym, że będziemy stratni.

Potrzebujesz pomocy w wycenie Swojej nieruchomości? Zobacz Jak wycenić mieszkanie i dlaczego jest to taki ważne.  

Korzystając z agencji skup udziałów w nieruchomości automatycznie otrzymamy gwarancję uczciwej wyceny, zgodnej z wartością rynkową. Wyceny dokonuje się biorąc pod uwagę kilka czynników:

 • Procentowy udział sprzedającego w nieruchomości
 • Czy nieruchomość jest zamieszkana, jeśli tak to przez kogo
 • Potencjał inwestycyjny nieruchomości
 • Czy współwłaściciele będą zainteresowani sprzedażą swoich udziałów
 • Stan techniczny nieruchomości
 • Stan prawny nieruchomości

Są to podstawowe i najważniejsze czynniki, które brane są pod uwagę podczas wyceny udziałów.

Sprzedaż udziałów w nieruchomości – jak to zrobić?

 

70448624_presentation-wide

 

Podczas, gdy prawo do mieszkania lub domu nabywamy drogą dziedziczenia i nie mam możliwości porozumienia się z pozostałymi współwłaścicielami to sprzedaż udziału w nieruchomości wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Aby sprawnie i bezpiecznie sprzedać swoje udziały należy skorzystać z usług agencji zajmującej się skupem nieruchomości, która posiada kilkuletnie doświadczenie. Decydując się na sprzedaż należy się do tego odpowiednio przygotować. Pierwszym i najważniejszym krokiem, którego nie da się pominąć jest konieczność posiadania aktu notarialnego sporządzonego u notariusza.

Nie wiesz czy twoja nieruchomość jest zadłużona? Sprawdź poradnik Jak sprawdzić czy długi zagrażają naszemu mieszkaniu.

Najczęstsze pytania zadawane przez klientów

1. Czy można sprzedaż udziały w nieruchomości?

Tak, taka transakcja jest możliwa. Wydaje się to być jedynym na rozsądniejszym rozwiązaniem, w sytuacji, gdy stajemy się współudziałowcami w nieruchomości na skutek dziedziczenia i nie możemy porozumieć się z pozostałymi spadkobiercami.

Nie jest to jednak łatwy proces, zwłaszcza jeśli nie posiadamy doświadczenia w tego typu transakcjach. Warto jest więc skorzystać z pomocy doświadczonej agencji zajmującej się skupem udziałów w nieruchomości. Dzięki temu sprzedaż zostanie przeprowadzona sprawnie i bezpiecznie.

2. W jaki sposób przebiega sprzedaż udziałów w nieruchomości?

Jeśli chodzi o aspekt formalny to między sprzedażą zwykłej nieruchomości, a sprzedażą udziałów w nieruchomości niema znaczących różnic. Należy skompletować wszystkie niezbędne dokumenty, a zwłaszcza akt notarialny, na podstawie którego notariusz będzie mógł sporządzić umowę kupna - sprzedaży.

3. Mam udziały w nieruchomości - jak najłatwiej je sprzedać?

Sprzedaż udziałów w nieruchomości na własna rękę może zająć kilka miesięcy, a nawet rok. Jeśli zależy nam na czasie to najprostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług agencji nieruchomości, która ma kilkuletnie doświadczenie w tego typu transakcjach. Dzięki niej sprzedaż odbędzie się w możliwie jak najkrótszym czasie, za uczciwą gotówkę.

4. Ile trwa proces odkupu udziałów w nieruchomości w skupie?

Cały proces sprzedaży udziałów w skupie nieruchomości nie trwa dłużej niż 7 dni. Doświadczeni pracownicy wyceniają mieszkanie, kompletują niezbędne dokumenty i załatwiają wszystkie formalności w ekspresowym tempie, dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu. Należy wziąć pod uwagę, że jeśli nieruchomość, w której posiadamy swoje udziały, ma skomplikowaną sytuację prawną - całość może potrwać kilka dni dłużej.

5. Czy poniosę jakiekolwiek koszty związane z usługami skupu mieszkań i udziałów?

Korzystając z usług naszej agencji, klienci nie ponoszą żadnych ukrytych kosztów związanych z wyceną, która jest bezpłatna lub odkupem. Jedynymi kosztami, które ponosi klient jest dojazd do notariusza w celu podpisania umowy kupna - sprzedaży oraz oględziny nieruchomości.

6. W jaki sposób działa skup mieszkań?

Cały proces kupna - sprzedaży jest bardzo prosty. Należy wypełnić formularz kontaktowy podając swoje dane, dane kontaktowe i wszystkie informacje dotyczące nieruchomości na sprzedaż. Następnie dostaną od nas Państwo wstępną wycenę w ciągu 24 godzin od wysłania formularza, którą należy zatwierdzić. Niezależnie od tego czy będą Państwo zainteresowani skorzystaniem z naszych usług, jest ona bezpłatna i nie ponosicie żadnych kosztów z tym związanych.

7. Czy skup udziałów w nieruchomościach to skomplikowana transakcja? 

Nie. Skup udziałów w nieruchomościach jest bardzo łatwym procesem, który nasza agencja dzięki wieloletniemu doświadczeniu przeprowadzi w ekspresowym tempie zgodnie z prawem. Należy przygotować dokładny opis nieruchomości, dzięki któremu zostanie przygotowana uczciwa wycena. Jeśli sprzedający ją zatwierdzi, zostanie pracownik umawia się na spotkanie z właścicielem w celu ustalenia czy podane fakty dotyczące nieruchomości są zgodne z prawdą. Jeśli tak, podpisują oni umowę kupna - sprzedaży, a wypłata gotówki do ręki lub na konto trwa nie dłużej niż 24 godziny.

8. Czy mogę skorzystać z usług skupu udziałów w nieruchomości bez wiedzy pozostałych właścicieli? 

Tak. Aby sprzedać swoje udziały w nieruchomościach nie trzeba informować o tym pozostałych właścicieli nieruchomości. Taką decyzję najczęściej podejmuje się w sytuacji, w której dziedziczymy nieruchomość z innymi osobami, a wspólne korzystanie z niej jest niemożliwe lub nie chcą je sprzedać czy odkupić naszych udziałów. W takiej sytuacji współwłaściciel sprzedaje tylko swoją cześć nieruchomości pozbywając się problemu.

9. Czy sprzedaż udziałów w nieruchomości jest opłacalna? 

Tak. Zarówno pod względem finansowym jak i prawnym sprzedaż udziałów w nieruchomości jest maksymalnie opłacalne. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu naszej agencji oraz znajomości rynku nieruchomości jesteśmy w stanie wykonać dla Państwa uczciwą wycenę, zgodną z rynkiem. Biorąc pod uwagę aspekt prawnym to jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ mają Państwo możliwość ekspresowej sprzedaży i szybkiej wypłaty gotówki bez konieczności wkraczania na drogę sądową z pozostałymi współwłaścicielami.

10. Jakie dokumenty trzeba przygotować, by skorzystać z usług skupu udziałów w nieruchomościach? 

Podstawowym dokumentem, który należy przygotować jest akt własności. Jeśli podczas procesu skupu nasi pracownicy będą potrzebowali dodatkowych dokumentów, poinformują o tym sprzedającego. Nasza agencja oferuje pomoc w skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów i udzieli szczegółowych informacji na temat tego skąd je pobrać i jakie wnioski złożyć.

Nasza firma może pochwalić się tysiącem zadowolonych klientów, teraz możesz sprawdzić ich opinie!