Sprzedaż nieruchomości z komornikiem

Niestety często zdarza się, że poprzez różne sytuacje w naszym życiu nie jesteśmy w stanie spłacać zobowiązań pieniężnych, które na nas ciążą, co skutkuje zajęciem komorniczym. Wydawać by się mogło, że jest to sytuacja bez wyjścia i zostaniemy bez dachu nad głową. Wiele osób decyduje się na drastyczne kroki w formie wyprzedaży własnego majątku, by spłacić choćby część zadłużenia. Nie jest to konieczne, ponieważ istnieje inna możliwość na pozbycie się zadłużenia, spłatę komornika oraz zakup nowej nieruchomości. Najprościej mówiąc - istnieje szansa na nowy, lepszy start. Dlatego trzeba najpierw zastanowić się nad tym, czy interwencja skupu jest w ogóle potrzebna.

Spis Treści

Sprzedaż mieszkania z komornikiem

Sprzedaż jakiejkolwiek nieruchomości z komornikiem różni się od sprzedaży zwyczajnej sprzedaży. Należy wykonać kilka kroków dodatkowych:

 • Kontaktujemy się z komornikiem i informujemy go o chęci sprzedaży nieruchomości oraz uzyskujemy informację o wielkości zadłużenia
 • Koniecznie spłacamy zadłużenie w całości
 • Występujemy o zaświadczenie informujące o spłacie zadłużenia
 • Występujemy o wykreślenie z księgi wieczystej zajęcia komorniczego
 • Zawieramy końcowa umowę kupna - sprzedaży
 • Czy można sprzedać nieruchomość z komornikiem

 

sprzedaż z komornikiem

 

Komornik, który zajął naszą nieruchomość, nie oznacza dla nas końca świata. Niema konieczności sprzedaży rzeczy wartościowych, brania dodatkowych kredytów i pożyczek na jego spłatę.  Otóż istnieje możliwość sprzedaży nieruchomości, którą zajął. Sprzedaż mogłaby wydawać się skomplikowana i zbyt trudna dla zwykłego niedoświadczonego laika. Jeśli nie czujemy się na siłach, by samemu przeprowadzić taką transakcję, można skorzystać z pomocy agencji zajmującej się skupem nieruchomości z komornikiem. Doświadczeni pracownicy oferują nam bezpłatną wycenę, pomoc w skompletowaniu potrzebnych dokumentów, porady radców prawnych oraz doprowadza do końca cały proces sprzedaży. Pieniądze wypłacane są równie szybko, bo już w ciągu 24 godzin od podpisania umowy u notariusza. Zobacz artykuł pokazujący koszty sprzedaży mieszkania aby sprawnie dobrać cenę do nieruchomości.

Jak sprzedać nieruchomość z komornikiem

Sprzedaż nieruchomości z komornikiem przeprowadza się w kilku etapach. Przede wszystkim konieczne jest zawiadomienie o swoich planach komornika, który wystawi nam dokument o stanie zadłużenia i poda nam numer rachunku, na który należy spłacić zadłużenie. Należy jednak pamiętać, że nie można spłacić go w częściach, musi być to jednorazowa, całościowa wpłata. Gdy sprzedamy zadłużona nieruchomość, kwota długu wpłacona jest na konto wierzyciela, natomiast pozostałą część otrzymuje sprzedający.

Gdy zadłużenie zostanie pokryte, egzekucja zostanie zakończona. Jeśli jednak dłużnik nie ureguluje długu to komornik w dalszym ciągu będzie przeprowadzał egzekucje, znaczy to, że nowy właściciel stanie się tak zwanym dłużnikiem rzeczowym.

Jak sprzedać nieruchomość z komornikiem i hipoteką

Sytuacja jest bardziej skomplikowana, jeśli nasza nieruchomość nie tylko posiada zajęcie komornicze, ale ciążą na niej także nie spłacane hipoteki. W takiej sytuacji również możemy ją sprzedać, jednak konieczne jest pozyskanie zaświadczenia zwanego promesą. Wystawia je wierzyciel hipoteczny i jak w przypadku komornika, określa ono stan zadłużenia i posiada numer rachunku bankowego, na który należy dokonać wpłaty. Po uregulowaniu zadłużenia sprzedający uzyskuje zgodę na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.

Jeśli nasza nieruchomość na sprzedaż posiada komornika i hipotekę jednocześnie, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest spisanie umowy kupna - sprzedaży w taki sposób, by kupujący pokrył oba zadłużenia w całości, a nam wypłacił pozostałą część ceny.

Podsumowując musimy dopełnić kilka ważnych kroków w celu sprzedaży nieruchomości z komornikiem i hipoteką:

 • Zawieramy przedwstępną umowę z kupującym
 • Kupujący załatwia wszystkie formalności, na przykład z bankiem, w którym chce zaciągnąć kredyt
 • Podpisujemy akt notarialny sprzedaży
 • Wystosowujemy wniosek o zmiany w księdze wieczystej, robimy to za pomocą notariusza
 • Spłacamy dług w całości, a sami otrzymujemy pozostałą część kwoty
 • Wystosowujemy wniosek do banku o zwolnienie hipoteki, dokument dostanie kupujący

Komu sprzedać nieruchomość z komornikiem?

Taką nieruchomość może kupić każdy potencjalny Kowalski. Należy jednak wziąć pod uwagę, że znalezienie kupca z tak skomplikowaną sytuacja prawną nie jest proste i może zająć nie tylko kilka miesięcy, ale nawet rok. Jest to duży problem, jeśli zależy nam na czasie. Dodatkowym obciążeniem jest skomplikowana procedura dla niedoświadczonego sprzedającego, który musi zająć się nie tylko wyceną, wykonaniem zdjęć czy zamieszczeniem ogłoszenia, ale co najtrudniejsze to na jego głowie jest skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów. Konieczne jest w tym celu odwiedzenie kilku urzędów.

Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z firmy zajmującej się skupem nieruchomości z komornikiem. Jedyną różnicą w takiej sprzedaży jest czas jej sfinalizowania. Dzieje się tak choćby dlatego, że w profesjonalnej agencji pracują doświadczeni pracownicy, którzy najprawdopodobniej od kilku lat zajmują się tego typu transakcjami. Dzięki temu mamy pewność, że sprzedaż zostanie przeprowadzona w ekspresowym tempie, bezpiecznie i zgodnie z prawem. Do dyspozycji klientów najczęściej są także radcy prawni i notariusz, którzy bardzo chętnie pomogą w kompletowaniu dokumentów. Innym, najważniejszym plusem skorzystania z usług agencji jest szybka spłata zadłużenia i wypłata pozostałej części gotówki do ręki lub na konto, wedle uznania klienta. Sama wypłata nie trwa dłużej jak 24 godziny od momentu podpisania umowy kupna - sprzedaży. Aby do sprzedaży mogło dojść oczywiście najpierw trzeba odpowiednio wycenić nieruchomość

Egzekucja komornicza

egzekucja komornicza

 

Egzekucja komornicza przeprowadzona jest od momentu, w którym bank z powodu braku spłaty rat wypowie nam umowę.  komornik wyznacza datę licytacji, jeśli do niej dojdzie to będziemy po prostu stratni. Czemu? Ponieważ sprzedaż w takiej sytuacji jest najzwyczajniej nieopłacalna, nieruchomość zostanie sprzedana za niższą cenę niż rynkowa.

Dlatego też najważniejszy jest czas. Szybka decyzja o sprzedaży zadłużonej nieruchomości pozwoli nam uzyskać cenę zgodną z rynkiem, a po spłacie długu otrzymamy pozostałą część do naszej dyspozycji. Dzięki temu będziemy mieli także możliwość zakupienia tańszego mieszkania, jest to nowy start w życie bez długów i komornika.

Dziedziczenie nieruchomości z długami

Dziedziczenie wszelkiego majątku nie zawsze jest tak przyjemne, jakby się mogło wydawać. Zdarza się także, że dziedziczymy na przykład nieruchomość z długiem. Prawdziwy problem pojawia się w momencie, gdy spadkobierca w odpowiednim czasie nie zrzekł się dziedziczenia. Najczęściej dzieje się tak, gdy niema on świadomości, że nieruchomość jest objęta zadłużeniem. Jeśli minie już czas, w ciągu którego możemy odrzucić spadek to nie należy się martwić. Z pomocą przychodzi na agencja zajmująca się skupem nieruchomości z komornikiem lub długiem. Najbezpieczniejszym sposobem na szybkie pozbycie się długu i mieszkania jest jej sprzedaż.

Dzięki takiej transakcji dług zostanie spłacony, a my otrzymamy pozostałą część kwoty.

Gdzie szukać pomocy?

W sytuacji, gdy nasz dom został zajęty przez komornika z pomocą przyjdzie nam firma, która zajmuje się skupem zadłużonych nieruchomości. Przede wszystkim ma ona długoletnie doświadczenie w negocjacjach z wierzycielami, co jest bardzo ważne. Jeśli więc grozi nam licytacja komornicza naszego gospodarstwa domowego i istnieje prawdopodobieństwo, że stracimy dach nad głową to najważniejsze jest szybkie działanie. Gdy licytacja się odbędzie, nie będziemy mogli już nic zrobić. Aby sprzedaż odbyła się w ekspresowym tempie najbezpieczniej będzie skontaktować się z firmą, która zajmuje się skupem nieruchomości z problemami. Dzięki niej szybko zapomnimy o zadłużeniu, komornikach, hipotece i będziemy mogli zacząć życie od nowa. Jednak komornik kiedy zajmie naszą nieruchomość, warto wiedzieć Jakie są koszty zajęcia naszej nieruchomości przez komornika.

pomoc w skupie zadłużonej nieruchomości

 

Podsumowanie

Gdy nasza nieruchomość jest zajęta przez komornika, to przede wszystkim należy wiedzieć, że nie jest to sytuacja bez wyjścia. Istnieje możliwość jej sprzedaży, konieczne jest jednak dopełnienie dodatkowych formalności. Bardzo ważny jest również czas, który działa na naszą niekorzyść. Sprzedaż na własną rękę najprawdopodobniej potrwa kilka miesięcy, zdarza się, że są to lata. Najbezpieczniej będzie skorzystać z agencji zajmującej się skupem nieruchomości z komornikiem, która zapewni nam pomoc przy skompletowaniu dokumentów czy porady radców prawnych. Jednym słowem zajmą się wszystkim, a cała transakcja będzie przeprowadzona ekspresowo!

Poznaj opinię tysięcy zadowolonych klientów.

Sprzedaj nam swoją nieruchomość

Bezpiecznie, łatwo i bez angażowania się w formalności. Uzyskaj szybką ofertę gotówkową.

Uzyskaj ofertę

Komentarze

Użytkownik strony Robtom

Adrian 04.10.2023 21:35

Czy komornik może wejść do mojego mieszkania bez mojej zgody?

Odpowiedź na komentarz użytkownika Adrian

Użytkownik strony Robtom

Walor Nieruchomości 04.10.2023 21:36

W Polsce komornik nie może wejść do Twojego mieszkania bez Twojej zgody, chyba że ma na to nakaz sądowy. Komornik może wejść do mieszkania tylko w obecności świadków i zgodnie z przepisami prawa. Prawo przewiduje określone procedury, które muszą być przestrzegane, jeśli komornik ma wejść do Twojego mieszkania w celu zajęcia lub przeszukania.

Oto kilka istotnych informacji na ten temat:

1. Nakaz sądowy: 

Komornik może wejść do Twojego mieszkania tylko na podstawie nakazu sądowego, który jest wydawany przez sąd na wniosek wierzyciela. W nakazie tym określone są dokładne warunki i cel wejścia do mieszkania.

2. Obecność świadków:

 Komornik musi dokładnie przestrzegać procedur przewidzianych przez prawo i zazwyczaj musi wejść do mieszkania w obecności świadków, którzy potwierdzą przebieg działań komornika.

3. Cel wizyty: 

Komornik ma prawo wejść do mieszkania w celu zajęcia lub przeszukania mienia w celu egzekucji długu. Nie może jednak przeszukiwać mieszkania bez konkretnego celu lub w sposób naruszający prywatność.

4. Właściwa procedura:

Procedury dotyczące działania komornika w przypadku zajmowania mieszkania są ściśle uregulowane przepisami prawa. Komornik musi działać zgodnie z przepisami prawa egzekucyjnego.

5. Odmowa wstępu: 

Jeśli komornik próbuje wejść do Twojego mieszkania bez odpowiedniego nakazu sądowego lub bez przestrzegania procedur prawnych, masz prawo odmówić mu wstępu. W takim przypadku warto natychmiast skonsultować się z prawnikiem lub radcą prawnym, aby ustalić, czy działania komornika są zgodne z prawem.

Pamiętaj, że komornik ma prawo do wykonywania swoich obowiązków zgodnie z przepisami prawa, ale musi to robić z poszanowaniem Twoich praw i przestrzegając procedur prawnych. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania w związku z wizytą komornika w Twoim mieszkaniu, skonsultuj się z prawnikiem, który może udzielić Ci porady i pomóc w rozwiązaniu sytuacji.

Użytkownik strony Robtom

Ula 05.10.2023 13:17

Czy komornik może odebrać mi klucze od mieszkania, które ma zadłużenie?

Odpowiedź na komentarz użytkownika Ula

Użytkownik strony Robtom

Walor Nieruchomości 05.10.2023 13:18

Komornik może działać w celu ściągnięcia długów, ale w związku z tym, że posiada odpowiednie uprawnienia i narzędzia egzekucyjne. Nie ma jednak prawa fizycznie zabrać Ci kluczy od mieszkania bez odpowiednich procedur i zezwoleń.

Typowe procedury egzekucji komorniczej w Polsce obejmują takie działania jak zajęcie kont bankowych, zajęcie wynagrodzenia lub emerytury, zajęcie mienia ruchomego i nieruchomego oraz inne środki, które pozwalają na zaspokojenie wierzyciela.

Jeśli jesteś dłużnikiem i masz zadłużenie, a komornik działa w celu ściągnięcia tych długów, może on przeprowadzać procedury egzekucyjne w ramach przepisów prawa. Oznacza to, że może on zajmować mienie, ale zgodnie z procedurami i przepisami prawnymi, które regulują egzekucję.

Warto zaznaczyć, że komornik nie może dokonywać przemocy fizycznej ani samowolnie wejść do mieszkania. Procedury egzekucyjne muszą być prowadzone zgodnie z przepisami prawa, a komornik musi posiadać odpowiednie zezwolenia lub nakazy sądowe do działań egzekucyjnych.

Jeśli masz wątpliwości lub obawy w związku z działaniami komornika, warto skonsultować się z prawnikiem, który może dostarczyć Ci dokładne informacje na temat Twoich praw i przepisów prawa dotyczących egzekucji długów.

Użytkownik strony Robtom

Dariusz 25.10.2023 09:09

Jakie są kroki i procedury związane z procesem sprzedaży nieruchomości z komornikiem?

Odpowiedź na komentarz użytkownika Dariusz

Użytkownik strony Robtom

Walor 25.10.2023 10:05

Proces sprzedaży nieruchomości z komornikiem obejmuje następujące kroki:

Nakaz komornika w celu zaspokojenia długu.
Ogłoszenie licytacji nieruchomości.
Ocenienie wartości nieruchomości.
Licytacja, na której potencjalni nabywcy oferują kwoty.
Przyznanie nieruchomości nabywcy z najwyższą ofertą.
Użycie uzyskanych środków do spłacenia długu.
Przeniesienie własności na nabywcę.
Rejestracja zmiany własności.
Czasami wymagany jest wyrok sądowy potwierdzający transakcję.

Użytkownik strony Robtom

Fiona 06.11.2023 16:52

Jakie są trudności związane z uzyskaniem finansowania hipotecznego na nieruchomość z komornikiem?

Odpowiedź na komentarz użytkownika Fiona

Użytkownik strony Robtom

Walor 06.11.2023 19:56


Uzyskanie finansowania hipotecznego na nieruchomość z komornikiem może wiązać się z kilkoma trudnościami, z którymi kupujący mogą się spotkać. Oto pięć głównych trudności:

Ryzyko Dla Banku:

 • Banki obawiają się ryzyka związanego z nieruchomościami z komornikiem, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że inne zobowiązania czy długi mogą obciążać nieruchomość. To ryzyko może skutkować wyższymi oprocentowaniami lub odmową udzielenia kredytu.

Wartość Zabezpieczenia:

 • W przypadku nieruchomości z komornikiem, bank może obawiać się niższej wartości zabezpieczenia z powodu możliwych problemów technicznych, konieczności remontów lub braku dokładnych informacji na temat stanu nieruchomości.

Bariery Prawne i Administracyjne:

 • Banki mogą napotkać trudności związane z bieżącymi problemami prawno-administracyjnymi, takimi jak ewentualne spory dotyczące prawa do nieruchomości czy trudności w uzyskaniu pełnej dokumentacji.

Wymagania Dotyczące Zabezpieczeń:

 • Banki mogą narzucać dodatkowe wymagania dotyczące zabezpieczeń, na przykład dodatkowych gwarancji, co może utrudnić proces uzyskania kredytu.

Dodatkowe Koszty i Warunki:

 • Banki mogą nakładać dodatkowe opłaty i wyższe wymagania dotyczące zdolności kredytowej, co może sprawić, że uzyskanie kredytu stanie się bardziej kosztowne i skomplikowane.

W związku z tym, kupujący, planując finansowanie hipoteczne na nieruchomość z komornikiem, powinien być przygotowany na możliwe trudności i rozważyć skonsultowanie się z doradcą finansowym lub specjalistą ds. nieruchomości w celu znalezienia najlepszych rozwiązań i zminimalizowania ryzyka.

 


 

Użytkownik strony Robtom

Bartek 08.11.2023 16:52

Czy istnieje możliwość uniknięcia aukcji komorniczej poprzez uregulowanie zobowiązań przed terminem aukcji?

Odpowiedź na komentarz użytkownika Bartek

Użytkownik strony Robtom

Walor Nieruchomości 08.11.2023 19:04


Tak, istnieje możliwość uniknięcia aukcji komorniczej poprzez uregulowanie zobowiązań przed terminem aukcji. Proces ten nazywany jest ugodą komorniczą. Oto kilka kwestii, które warto wiedzieć na ten temat:

Negocjacje z Komornikiem: Kiedy dłużnik podejmuje próbę uregulowania swojego zadłużenia przed terminem aukcji, może skontaktować się z komornikiem w celu rozpoczęcia negocjacji. Wspólna ugoda może obejmować ustalenie nowych warunków spłaty lub jednorazowej spłaty zaległości.

Ustalanie Warunków: Warunki ugody komorniczej zależą od porozumienia między dłużnikiem a komornikiem. Mogą obejmować rozłożenie zadłużenia na raty, uzgodnienie nowych terminów płatności lub innych warunków, które pomagają uregulować zaległości przed planowaną aukcją.

Uniknięcie Aukcji: Jeśli dłużnik z powodzeniem negocjuje i spełnia ustalone warunki przed terminem aukcji, może to skutkować uniknięciem aukcji komorniczej. W takim przypadku komornik może zrezygnować z dalszych działań egzekucyjnych, gdyż dług został uregulowany.

Konieczność Wcześniejszego Działania: Istotne jest, aby dłużnik działał wcześnie i skontaktował się z komornikiem przed planowaną aukcją. W przypadku późniejszego działania, aukcja może być już nieunikniona, a nieruchomość może zostać wystawiona na sprzedaż.

Wartość Porady Prawnej: Zaleca się skorzystanie z porady prawnika specjalizującego się w sprawach komorniczych i nieruchomości, aby upewnić się, że wszelkie ustalenia są zgodne z prawem i aby ochronić interesy dłużnika.

Warto podkreślić, że każda sytuacja jest inna, a możliwość uniknięcia aukcji komorniczej zależy od indywidualnych okoliczności i porozumienia między dłużnikiem a komornikiem.

Użytkownik strony Robtom

Nikola 09.11.2023 16:36

Czy są określone elementy umowy, które mogą być negocjowane z komornikiem?

Odpowiedź na komentarz użytkownika Nikola

Użytkownik strony Robtom

Walor 09.11.2023 16:54


Oczywiście, oto skrócone zestawienie pięciu kluczowych punktów, które często mogą być przedmiotem negocjacji w umowie sprzedaży nieruchomości z komornikiem:

Terminy Płatności:

Elastyczne uzgodnienia dotyczące terminów płatności lub alternatywnych planów spłaty zaległości.

Warunki Sprzedaży:

Negocjacje dotyczące stanu technicznego nieruchomości, prac remontowych lub konieczności oczyszczenia.

Zwłoka i Odwołanie Aukcji:

Możliwość uzgodnienia dodatkowego czasu przed aukcją lub odwołanie aukcji przy szybkiej spłacie długu.

Opłaty i Koszty Transakcyjne:

Negocjacje dotyczące podziału opłat i kosztów transakcyjnych między strony.

Ochrona Kupującego:

Wprowadzenie zapisów mających na celu ochronę kupującego, takich jak badanie prawne nieruchomości czy gwarancje dotyczące braku obciążeń.

Użytkownik strony Robtom

Władysław 12.11.2023 17:53

Jakie są główne procedury związane ze sprzedażą nieruchomości z udziałem komornika?

Odpowiedź na komentarz użytkownika Władysław

Użytkownik strony Robtom

Walor Nieruchomości 12.11.2023 17:15

Główne procedury związane ze sprzedażą nieruchomości z udziałem komornika obejmują następujące kroki:

Egzekucja Zadłużenia: Procedura rozpoczyna się od egzekucji zadłużenia. Komornik działa na podstawie tytułu egzekucyjnego, który może być wyrokiem sądu lub innym dokumentem uprawniającym do zajęcia majątku dłużnika.

Ocena Wartości Nieruchomości: Komornik dokonuje oceny wartości nieruchomości, która ma być zlicytowana. To może obejmować współpracę z rzeczoznawcami nieruchomości w celu uzyskania rzetelnej wyceny.

Ogłoszenie Licytacji Publicznej: Planowana aukcja nieruchomości zostaje ogłoszona publicznie, zazwyczaj na stronie internetowej komornika lub w miejscowej gazecie. W ogłoszeniu podawane są istotne informacje, takie jak data, godzina i miejsce aukcji, a także opis nieruchomości.

Przygotowanie Dokumentacji Aukcyjnej: Komornik przygotowuje dokumentację aukcyjną, która zawiera szczegóły dotyczące nieruchomości, warunków licytacji, terminów płatności i innych istotnych informacji dla potencjalnych kupujących.

Przeprowadzenie Licytacji Publicznej: Licytacja nieruchomości odbywa się publicznie w ustalonym miejscu i terminie. Kupujący składają oferty, a nieruchomość zostaje sprzedana najwyższemu oferentowi.

Podpisanie Umowy Sprzedaży: Po zakończeniu aukcji, wyłoniony nabywca podpisuje umowę sprzedaży z komornikiem. Umowa określa warunki transakcji, w tym terminy płatności, odpowiedzialność za koszty transakcyjne i inne ustalenia.

Opuszczenie Nieruchomości przez Poprzedniego Właściciela: Po podpisaniu umowy, poprzedni właściciel (dłużnik) jest zobowiązany opuścić nieruchomość w ustalonym terminie.

Przekazanie Własności: Po uregulowaniu płatności przez nabywcę, komornik dokonuje przekazania własności nieruchomości. Proces ten obejmuje wpis do księgi wieczystej i inne formalności związane z przeniesieniem prawa własności.

Warto zaznaczyć, że procedury te mogą się nieco różnić w zależności od jurysdykcji i lokalnych przepisów prawnych. Dla zapewnienia zgodności z obowiązującymi przepisami, zawsze zaleca się skonsultowanie się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach komorniczych i nieruchomości.

 


 

Użytkownik strony Robtom

Dominika 10.01.2024 12:31

Jak wygląda zawarcie przedwstępnej umowy z kupującym nieruchomość z komornikiem?

Odpowiedź na komentarz użytkownika Dominika

Użytkownik strony Robtom

Walor 10.01.2024 12:56

Pani Dominiko, zawarcie przedwstępnej umowy z kupującym nieruchomość z komornikiem wymaga szczególnej ostrożności i zazwyczaj odbywa się za pośrednictwem notariusza. Należy upewnić się, że umowa zawiera wszystkie istotne informacje, w tym warunki dotyczące sprzedaży nieruchomości przez komornika, a także ewentualne ustalenia dotyczące rozwiązania umowy w przypadku niepowodzenia egzekucji komorniczej. Ważne jest również, aby zarówno sprzedający, jak i kupujący byli świadomi prawnych aspektów transakcji i ryzyka związanego z zakupem nieruchomości od komornika.

Użytkownik strony Robtom

Marian 15.02.2024 11:57

Czy mogę negocjować z komornikiem w celu uregulowania długu przed sprzedażą nieruchomości?

Odpowiedź na komentarz użytkownika Marian

Użytkownik strony Robtom

Walor 15.02.2024 14:22

Panie Marianie 

Możesz próbować negocjować z komornikiem w celu uregulowania długu przed sprzedażą nieruchomości. Komornik jest osobą odpowiedzialną za egzekucję długu na mocy wyroku sądowego lub innego tytułu wykonawczego, jednak często jest skłonny do negocjacji w celu znalezienia rozwiązania korzystnego dla wszystkich stron.

Oto kilka kroków, które warto podjąć w celu negocjacji z komornikiem:

 • Skontaktuj się z komornikiem: Skontaktuj się bezpośrednio z komornikiem, który jest odpowiedzialny za sprawę egzekucyjną związaną z Twoim długiem. Możesz umówić się na spotkanie lub skonsultować się telefonicznie w celu omówienia możliwości uregulowania długu.
 • Przygotuj się do rozmowy: Przed rozmową z komornikiem przygotuj się, zbierając wszystkie istotne informacje dotyczące długu oraz dokumentację potwierdzającą Twoją sytuację finansową. Może to obejmować dowody dochodów, koszty utrzymania, zobowiązania finansowe oraz inne ważne informacje.
 • Zaproponuj rozwiązanie: Zaproponuj komornikowi konkretny plan spłaty lub inne rozwiązanie, które pozwoli Ci uregulować dług w sposób realistyczny i osiągalny. Możesz proponować spłatę jednorazową lub w ratach, zmniejszenie kwoty długu lub inne warunki umożliwiające uregulowanie zadłużenia.
 • Bądź elastyczny: Bądź elastyczny w negocjacjach i otwarty na propozycje komornika. Pamiętaj, że celem negocjacji jest znalezienie rozwiązania korzystnego dla obu stron, dlatego może być konieczne dostosowanie się do okoliczności i możliwości finansowych.
 • Zawrzyj pisemne porozumienie: Po osiągnięciu porozumienia z komornikiem upewnij się, że wszystkie ustalenia zostały zawarte w pisemnym porozumieniu. Dokument ten powinien jasno określać warunki spłaty długu oraz inne ustalenia dotyczące egzekucji.

Negocjacje z komornikiem mogą być skomplikowane i wymagać pewnej elastyczności ze strony dłużnika, ale często prowadzą do znalezienia satysfakcjonującego rozwiązania dla obu stron. Warto skorzystać z pomocy prawnika podczas negocjacji, aby zapewnić ochronę swoich interesów i zrozumienie prawnych konsekwencji porozumienia.

Użytkownik strony Robtom

Robert 19.03.2024 15:06

Jakie są kroki, które muszę podjąć, jeśli nieruchomość została zajęta przez komornika?

Odpowiedź na komentarz użytkownika Robert

Użytkownik strony Robtom

Walor 19.03.2024 18:55

Jeśli nieruchomość została zajęta przez komornika, należy podjąć odpowiednie kroki w celu zrozumienia sytuacji oraz zminimalizowania negatywnych skutków dla siebie. Oto kilka kroków, które warto rozważyć:

 • Skonsultuj się z prawnikiem: Pierwszym krokiem powinno być skonsultowanie się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach egzekucyjnych i nieruchomościach. Prawnik pomoże Ci zrozumieć sytuację prawną, prawne konsekwencje zajęcia nieruchomości oraz dostępne opcje.
 • Sprawdź dokumentację: Skompletuj wszelką dokumentację dotyczącą nieruchomości, w tym umowy kredytowe, dokumenty dotyczące długu oraz wszelkie korespondencje z wierzycielem i komornikiem.
 • Zrozum procedury: Zrozum procedury egzekucyjne, w tym możliwe kroki, które komornik może podjąć w związku z zajęciem nieruchomości. Pamiętaj, że procedury te mogą się różnić w zależności od jurysdykcji.
 • Rozważ możliwości negocjacji: Spróbuj negocjować z wierzycielem lub komornikiem w celu znalezienia rozwiązania, które pozwoli Ci na uregulowanie długu lub odroczenie procedury egzekucyjnej.
 • Zbadaj opcje prawne: Zbadaj dostępne opcje prawne, takie jak odwołanie się od decyzji komornika lub wniesienie sprzeciwu do sądu w zależności od okoliczności i podstaw prawnych.
 • Rozważ konsekwencje finansowe: Zrozum konsekwencje finansowe związane z zajęciem nieruchomości, takie jak utrata własności lub konieczność spłaty długu.
 • Podjęcie działań w odpowiednim terminie: Ważne jest, aby podjąć odpowiednie działania w odpowiednim terminie, aby uniknąć dalszych komplikacji prawnych i finansowych.

W każdym przypadku sytuacja może być różna, dlatego też ważne jest skonsultowanie się z prawnikiem, który pomoże Ci zrozumieć konkretne okoliczności i dostępne opcje.

 

 

 

 


 

Opublikuj komentarz