28236894_youtube-profile

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży

W trakcie sprzedaży mieszkania bardzo ważne jest zadbanie, aby nieruchomość prezentowała się jak najlepiej. Wygląd nieruchomości powinien wywoływać pozytywne emocje wśród potencjalnych kupców. Powszechnie wiadomo, że konsumenci przy zakupach polegają głównie na wizualnych odczuciach, dlatego tak ważna jest odpowiednia prezentacja lokalu, nawet jeżeli sprzedajesz mieszkanie z zajęciem komorniczym.

Spis Treści

[spis_tresci]

Wywołaj dobre pierwsze wrażenie

Jeżeli chcesz sprzedać zadłużone mieszkanie lub po potrzebna Ci jest szybka gotówka, istotne jest, aby nieruchomość wywarła jak najlepsze pierwsze wrażenie. Nie chodzi tylko o samo wejście do mieszkania, ale już o przestrzeń, która do niego prowadzi. Należy zadbać, aby potencjalny nabywca nie miał problemu z dotarciem do nieruchomości. Dobrze jest dokładnie wyjaśnić drogę która prowadzi do lokalu, a na drzwiach powinien znajdować się widoczny numer mieszkania. Warto zwrócić uwagę, aby klatka schodowa była zadbana, czysta i nie odstraszała potencjalnego klienta. Jeśli chcesz, aby wejście do lokalu wydawało się bardziej atrakcyjne, przed drzwiami można położyć np. nową wycieraczkę.

Oprócz zmysłu wzroku, równie ważny jest zmysł węchu. Zadbaj o przyjemny zapach przy wejściu do mieszkania. Przed prezentacją pamiętaj, aby wywietrzyć mieszkanie ze wszystkich potencjalnie przykrych zapachów. Możesz postawić odświeżacz powietrza, aby klienta na wejściu przywitał miły aromat. Ważne jest aby zapach nie był ostry ani duszący, ponieważ może to zniechęcić potencjalnego kupca. Wybierając odświeżacz powietrza postaw na klasyczny i delikatny aromat.

Zadbaj o czystość w mieszkaniu.

czystość mieszkania

 

Najważniejszym etapem w przygotowaniu mieszkania do sprzedaży - nie ważne czy ogląda je osoba prywatna czy skup nieruchomości-  jest utrzymanie czystości w nieruchomości. Mieszkanie powinno być zadbane i uporządkowane. Należy dokładnie posprzątać cały lokal. Pamiętaj, aby zetrzeć kurze ze wszystkich powierzchni w mieszkaniu, nawet tych mało widocznych. Warto zastanowić się jakie najczęściej miejsca są pomijane przy porządkach np. Karnisze i zadbać o ich czystość. Pamiętaj o dokładnym umyciu podłogi i ewentualnym praniu dywanów, o ile takowe posiadasz. Jeśli chodzi o sprzątanie pomieszczeń przede wszystkim powinniśmy skupić się na dokładnym umyciu kuchni oraz łazienki, gdyż tam najczęściej pojawiają się zabrudzenia. Na meblach nie mogą znajdować się plamy lub widoczne ślady odcisków palców. Sprawdź czy w pomieszczeniach znajduje się rdza lub pleśń, jeśli tak, koniecznie zadbaj o usunięcie tych defektów. Zastanów się kiedy ostatni raz były czyszczone obicia krzeseł czy tapicerka kanapy. Jeśli na kanapie i krzesłach widoczne są plamy, lub znajduje się na nich zwierzęca sierść, przed prezentacją warto zainwestować w ich odświeżenie. Jeżeli mieszkanie posiada balkon lub taras pamiętaj o uprzątnięciu go i zadbaj o odpowiedni wystrój. Jeśli chcesz aby balkon wydawał się bardziej przytulny możesz postawić tam zestaw mebli ogrodowych i rośliny. To sprawi, że stworzymy w ten sposób idealną przestrzeń na poranną kawę lub relaks na świeżym powietrzu.

Wpuść do mieszkania naturalne światło

Próbujesz sprzedać mieszkanie po rozwodzie? Zadbaj o to aby wprowadzić do mieszkania jak najwięcej naturalnego światła. Zwróć uwagę aby okna były dokładnie umyte i odsłonięte. Jeśli używasz masywnych ciężkich zasłon lub firanek, najlepiej na czas prezentacji zastąpić je delikatnymi materiałami, które będą przepuszczać jak najwięcej światła. Dokładnie sprawdź czy na zasłonach, lub podokiennikach znajdują się jakiekolwiek zabrudzenia i je usuń. Jeśli trzymasz na parapetach wiele roślin lub innych przedmiotów, postaraj się przełożyć je w inne miejsce, aby nie zasłaniały okien. Dzięki tym zabiegom, pomieszczenie będzie jaśniejsze oraz wizualnie większe. Jeśli prezentacja mieszkania będzie odbywać się po zachodzie słońca, koniecznie sprawdź czy oświetlenie działa prawidłowo we wszystkich pomieszczeniach, oraz czy jest  odpowiednio intensywne.

Wygospodaruj jak najwięcej wolnej przestrzeni

Zwróć uwagę czy w mieszkaniu nie ma zbyt dużo zbędnych mebli i nieużytecznych przedmiotów.  Jest to dobry moment, aby pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, które zabierają dużo przestrzeni. Zastawione mieszkanie będzie wydawało się mniejsze a jednocześnie mniej atrakcyjne. Jeśli myślimy poważnie o sprzedaży mieszkania i tak prędzej czy później konieczne będzie wyniesienie pewnych przedmiotów z lokalu. Usuń ze ścian plakaty, obrazy, czy dekoracje, jeśli w mieszkaniu posiadasz sztuczne kwiaty schowaj je na czas prezentacji. Oprócz tego zadbaj o to, aby wnętrza mebli były schludne i uporządkowane. W trakcie porządków, dobrze jest zostawić w szafkach trochę wolnej przestrzeni. Jeśli klient w trakcie prezentacji będzie chciał obejrzeć wnętrze szafek, będą one sprawiały wrażenie bardziej przestronnych.

wolna przestrzeń

Zwróć uwagę na detale w nieruchomości

Warto jest przyjrzeć się drobnym niedoskonałością w mieszkaniu, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi. W życiu codziennym przyzwyczajamy się do pewnych niedociągnięć a z czasem całkowicie przestajemy je zauważać. Nawet małe usterki zainteresują potencjalnego kupującego. Poświęć trochę czasu, na drobne naprawy w mieszkaniu, może to być np. wymiana żarówki czy zepsutej klamki. Koszty takich napraw wymagają niewielkich nakładów pieniężnych, a robią dużą różnice w postrzeganiu mieszkania. Warto jest również pomalować ściany, aby mieszkanie, sprawiało wrażenie bardziej zadbanego. Wybierając nową kolorystykę postaw na delikatne stonowane barwy takie jak biel, beże czy szarości. Neutralne jasne kolory na pewno spodobają się potencjalnemu nabywcy, oraz rozjaśniają mieszkanie i optycznie je powiększą.

Odpowiednio udekoruj mieszkanie

Przed prezentacją mieszkania warto jest pochować wszystkie osobiste przedmioty takie jak rodzinne zdjęcia, dyplomy czy pamiątki. Nie trzymaj na widoku przedmiotów świadczących o poglądach politycznych lub religijnych. Mieszkanie powinno być jak najbardziej neutralne. Dzięki temu zabiegowi potencjalny kupiec podczas prezentacji poczuje się bardziej swobodnie a nie jak intruz w obcym domu, dodatkowo łatwiej będzie mógł wyobrazić sobie życie w danym miejscu. Podczas tego procesu pamiętajmy, aby nie przesadzić, mieszkanie mimo wszystko powinno wydawać się przytulne a jednocześnie schludne. Zadbaj o delikatne dekoracje  takie jak np. wazon z kwiatami, lub miska owoców.

Zapisz się na bezpłatną wycenę Twojego mieszkania.