zadluzenie

Sprzedaż zadłużonego mieszkania - jak to zrobić?

Spis Treści

[spis_tresci]

Sprzedaż zadłużonej nieruchomości

Poprzez splot różnych wydarzeń może zdarzyć się, że nasza nieruchomość staje się zadłużona. Przybiera ono różne formy: nieregulowane należności w spółdzielni czy niespłacona hipoteka. Sprzedaż w tej sytuacji jest utrudniona, ponieważ kupujący może zażądać od nas na przykład zaświadczenia ze spółdzielni o niezaleganiu z płatnościami.

sprzedaz zadluzonej nieruchomosci

Formy sprzedaży zadłużonych nieruchomości

Sprzedaż nieruchomości zadłużonej długami czy hipoteką jest możliwa. Ważne jest jednak, by wiedzieć, że zależnie od tego jaka jest forma zadłużenia wymagane są inne dokumenty. Dzięki sprzedaży takiej nieruchomości sprzedający ma możliwość spłaty zadłużenia, a pozostałą część kwoty dostaje do ręki lub na konto, zgodnie z jego wymaganiami. W sytuacji, gdy zadłużenie jest w formie hipoteki po spłacie jest ona wykreślona z księgi wieczystej. Masz problem ze sprzedażą zadłużonej nieruchomości? Wypełnij formularz kontaktowy i sprzedaj nam Swoje mieszkanie

Skup zadłużonej nieruchomości

Gdy nieruchomość objęta jest jakimkolwiek zadłużeniem i zapada decyzja o sprzedaży, to najistotniejszy jest w tej sytuacji czas. Należy sprzedać ją możliwie jak najszybciej, aby dług nie miał możliwości wzrosnąć o kilka tysięcy. Nie jest tajemnicą, że sprzedaż zadłużonego domu na własną rękę jest bardzo trudna i czasochłonna. Na rynku niema zbyt wielu nabywców, którzy decydują się na kupno nieruchomości z jakimikolwiek problemami. Cały proces może potrwać nie tylko kilka miesięcy, ale nawet lat. Problemem może być także zaniżona wycena.

Najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z doświadczona agencją zajmującą się skupem nieruchomości zadłużonych. Pracownicy takich firm znają rynek od podstaw dzięki czemu zarówno wycena, skompletowanie dokumentów jak i wypłata pieniędzy odbywają się w tempie ekspresowym, jednak całkowicie legalnie. Zastanawiasz się jaki będzie tego kosz? Zobacz artykuł o kosztach sprzedaży mieszkania.

Dzięki sprzedaży zadłużonej nieruchomości jesteśmy w stanie spłacić cały dług jednorazowo, uniknąć stresu, a za pozostałą część gotówki, która zostanie nam wypłacona możemy kupić nową, mniejszą nieruchomość.

IIe czasu zajmuje sprzedaż zadłużonej nieruchomości

Korzystając z profesjonalnej firmy zajmującej się tego typu sprawami możemy być pewni, że cała transakcja zostanie sfinalizowana w ekspresowym tempie, jednak zgodnie z prawem. Dzięki doświadczeniu pracowników, którzy znają się na przepisach i na rynku nieruchomości skompletowanie dokumentów okaże się błahostką. Możemy liczyć na ich pomoc na każdym etapie procesu sprzedaży, na pomoc radców prawnych czy notariusza. Cała sprzedaż objęta jest bezpieczeństwem, na którym zależy nam najbardziej.

Możemy liczyć również na uczciwą wycenę, zgodną z rynkiem nieruchomości, nie martwiąc się, że będzie ona zaniżona.

Sprzedaż nieruchomości zadłużonej hipoteką

Aby sprzedać mieszkanie zadłużone hipoteką należy podjąć odpowiednie kroki:

 • Należy uzyskać zgodę od banku na wykreślenie egzekucji komorniczej z księgi wieczystej
 • Konieczne jest podpisanie tak zwanej umowy przedwstępnej z kupującym nieruchomość, ponieważ bank może jej od nas wymagać
 • Bank powinien wysłać do nas i do komornika pismo świadczące o wstrzymaniu egzekucji
 • Po 14 dniach należy udać się do komornika w celu uzyskania pieczątki prawomocności decyzji
 • Należy udać się do wydziału ksiąg wieczystych w celu wykreślenia egzekucji z ksiąg wieczystych

Sprzedaż zadłużonej nieruchomości

Najczęściej zdarza się, że klienci agencji zajmujących się skupem zadłużonych nieruchomości są to osoby, które zaciągnęły chwilówki, których poprzez niekorzystne warunki umowy nie mogli spłacić. Nie rzadziej są to tak wysokie kwoty, że decydujemy się na sprzedaż domu czy mieszkania. W takim wypadku mieszkanie ma prawo zając komornik, aby spłacić należność, po więcej zobacz artykuł Jak sprzedać mieszkanie z komornikiem.

Innym zadłużeniem jest to w spółdzielni mieszkaniowej. Takie zadłużenie spłacamy osobiście. Jeśli jednak jest to niemożliwe to możemy wystąpić do niej o zaświadczenie informujące o wysokości długu i danych do zapłaty przelewem. Podczas sprzedaży zadłużonej nieruchomości możemy zapłacić dług osobiście lub najzwyczajniej ustalić z nabywcą, by zrobić to podczas podpisania aktu notarialnego u notariusza. Należy jednak pamiętać, że spółdzielnia ma prawo nie zgodzić się na sprzedaż nieruchomości przed spłatą całego zadłużenia.

zprzedaz z wierzycielami

Sprzedaż nieruchomości z kilkoma wierzycielami

Często zdarza się, że zadłużenie naszej nieruchomości przybiera kilka form. Należy sprawdzić ilu komorników zaangażowanych jest w postępowanie. Gdy posiadamy już takie informacje następujące czynności nie są takie skomplikowane, jednak proces załatwienia wszystkich niezbędnych dokumentów zostaje wydłużony. W przypadku, gdy jest to jeden komornik, konieczne jest uzyskanie od niego zaświadczenia o stanie zaległości i numerze konta do spłaty długu. Taki dokument wystawiany jest czasowo, ważne jest więc, by dopilnować terminowości. Z tym zaświadczeniem należy udać się do notariusza, ponieważ to przy nim musimy podpisać umowę kupna - sprzedaży nieruchomości.

Jeśli natomiast komorników jest więcej to należy udać się do każdego z nich osobiście i postępować jak w przypadku tego pierwszego.

Co zrobić, gdy dług przewyższa wartość nieruchomości

Nie oznacza to, że takiej nieruchomości nie możemy sprzedać. Należy pamiętać, że na sprzedaż konieczna jest zgoda banku lub innego wierzyciela, zwana promesą. W takiej sytuacji cały proces wygląda następująco:

 • Wierzyciel wystawia promesę na sprzedaż nieruchomości i pobiera całą kwotę ze sprzedaży na poczet długu
 • Jeśli chodzi o pozostałą część zadłużenia to konieczne jest podpisanie ugody ustalając w jaki sposób będzie odbywała się spłata pozostałej części długu
 • Najczęściej ustalana jest spłata ratalna, która zależna jest od sytuacji materialnej dłużnika

Wycena zadłużonej nieruchomości

Decydując się na sprzedaż zadłużonego mieszkania samodzielnie trzeba liczyć się z tym, że wycena zostanie najprawdopodobniej zaniżona. Nieruchomość z długiem jest to zazwyczaj idealny punkt negocjacyjny dla nabywcy. Wycena takiego mieszkania na pewno nie jest łatwa, jednak jest bardzo potrzebna w dalszym procesie sprzedaży mieszkania. Po więcej informacji zobacz Jak wycenić mieszkanie i dlaczego to takie ważne.

Aby uzyskać uczciwą kwotę zgodną z rynkiem nieruchomości i nie być na tym stratnym można skorzystać z usług profesjonalnej agencji zajmującej się skupem nieruchomości z problemami. Dzięki temu mamy stuprocentową gwarancję, że wycena nie będzie niższa niż jej wartość. Dodatkowo oferują one pomoc w skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, pomoc radców prawnych oraz notariuszy.

Podczas wyceny brane jest wiele różnych czynników. Nie tylko lokalizacja nieruchomości, ale również jej stan techniczny, fizyczny i prawny. Wiele z nich przemawia na korzyść podczas wyceny, ważne jest to czy w jej pobliżu jest parking, sklepy czy budynki edukacyjne.

Kto może sprzedać zadłużoną nieruchomość?

Odpowiedź brzmi: każdy. Jest to oferta skierowana do klientów, którzy posiadają różne formy zadłużenia: kredyty, spółdzielcze czy hipoteki. Jest to świetny sposób na spłatę długu, pozbycie się stresu i nowy start bez problemów. Korzystając z usług agencji zajmującej się tego typu transakcjami możemy również cuć się bezpiecznie, ponieważ jest ona przeprowadzona zgodnie z prawem. Doświadczeni pracownicy pochodzą do klientów w sposób indywidualny, z dużą empatią i zdają sobie sprawę z tego, że szybkie działanie jest konieczne. Wypłata gotówki zazwyczaj przeprowadzona jest w ciągu 24 godzin od podpisania umowy kupna - sprzedaży w biurze notarialnym.

Zalety sprzedaży nieruchomości z zadłużeniem:

 • Uniknięcie egzekucji komorniczej i licytacji nieruchomości
 • Środki ze sprzedaży pokrywają zadłużenie hipoteczne, kredytowe lub spółdzielcze
 • Można skorzystać z usług profesjonalistów, którzy mają doświadczenie w tego typu sprzedażach, oferują pomoc podczas kompletowania dokumentów, uczciwą wycenę, pomoc radców prywatnych oraz szybką wypłatę gotówki
 • Transakcje są zgodne z prawem
 • Sprzedający pozbywa się zadłużenia, za pozostałą część może kupić nową nieruchomość
oddłużanie

Oddłużanie nieruchomości

Oddłużanie polega na spłaceniu długu i wykreśleniu go z księgi wieczystej. Dobrowolna sprzedaż nieruchomości pozwala na uniknięcie eksmisji i straty całego majątku. Każdemu klientowi, który decyduje się na sprzedaż swojej własności zależy na czasie. Przeprowadzenie tej transakcji na własną rękę niestety najprawdopodobniej potrwa kilka miesięcy, a nawet lat. Prostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług doświadczonej agencji, która przeprowadzi nas przez cały proces, aż do wypłaty gotówki. Dzięki profesjonalistom uzyskamy uczciwą wycenę a sprzedaż przebiegnie ekspresowo, zgodnie z prawem.

Poznaj opinię tysięcy zadowolonych klientów!